HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   ON DEMAND   CLASSIFIEDS   CONTACT
listen live
Currently
48°
West Liberty, OH

Several area football players earn all-district honors

Dezmin LyburtusHere is the Southwest District football team, selected by a media panel from the district: 

DIVISION I

First Team Offense

Backfield: Alec Grandin, Centerville, 6-feet-1, 190 pounds, senior, QB; Devin Kenerly, Clayton Northmont, 5-11, 211, sr., RB; Rashad McKee, Huber Heights Wayne, 6-2, 190, jr., QB; Matt Sora, Mason, 6-0, 200, RB; Chase Wolf, Cincinnati St. Xavier, 6-1, 190, sr., QB.

Receivers: Caleb Johnson, Springfield, 6-0, 170, sr.; RJ Khayo, Cin. Archbishop Moeller, 5-9, 160, jr.; L’Christian “Blue” Smith, Wayne, 6-5, 215, sr.; Cameron Specht, St. Xavier, 5-8, 160, sr.; Jake Spiewak, Centerville, 6-4, 205, sr.; Kyle Trischler, Cin. Elder, 5-10, 175, jr.; Andrew Wittrock, St. Xavier, 6-0, 175, sr.

Linemen: Jackson Carman, Fairfield, 6-7, 345, sr.; Zach Carpenter, Moeller, 6-5, 310, jr.; Aaron Ervin, Springboro, 6-5, 280, sr.; Tate Goodyear, Cin. Sycamore, 6-4, 270, sr.; Jalen Hinton, Northmont, 6-4, 323, sr.; Dillon Stone, Hamilton, 6-0, 280, sr.

Kicker: Chris Mangold, Cin. Colerain, 6-0, 170, jr.

First Team Defense

Linemen: Spencer Bono, Elder, 6-3, 235, jr.; Bryce Dugan, Milford, 6-2, 225, sr.; Zaid Hamdan, Mason, 5-11, 265, sr.; Bobby Jefferson, St. Xavier, 6-3, 250, sr.; Gabe Newburg, Northmont, 6-5, 210, jr.; Alex Reigelsperger, Wayne, 6-4, 245, sr.; Malik Vann, Fairfield, 6-3, 270, sr. 

Linebackers: Dan Bolden, Colerain, 6-1, 235, sr.; Jake Bracher, Mason, 6-0, 220, sr.; Thomas Kiessling, St. Xavier, 6-4, 240, jr.; Payton Standifer, Springboro, 5-10, 200, sr.; Max Wynn, Centerville, 6-2, 210, jr.

Secondary: Moses Douglass, Springfield, 6-2, 190, jr.; Justin Harris, Wayne, 6-0, 180, jr.; Javon Hicks, Colerain, 6-2, 195, sr.; Jestin Jacobs, Northmont, 6-4, 199, jr.; Bryce Neuse, Beavercreek, 5-11, 190, sr.; Patrick Tueimeh, Sycamore, 5-11, 185, sr.

Punter: Jared Kreimer, St. Xavier, 6-0, 170, jr.

Offensive player of the year: Chase Wolf, St. Xavier

Defensive player of the year: Malik Vann, Fairfield

Coach of the year: Dave Miller, Fairmont

Second Team Offense

Backfield: Tony Clark, Miamisburg, 5-8, 175, sr., RB; Jesse Deglow, Fairmont, 5-9, 185, jr., RB; Miles Johnson, Northmont, 6-0, 195, jr., QB; Blake King, Milford, 6-1, 180, sr., QB; Austin Maham, Cin. West Clermont, 5-9, 180, sr., RB; Leonard Taylor, Springfield, 6-6, 230, sr., QB; Kaden Wenger, Beavercreek, 5-10, 170, sr., RB.

Receivers: Erick All, Fairfield, 6-5, 215, jr.; Tyler Johnson, Miamisburg, 6-4, 180, sr.; Jack McCracken, Moeller, 6-3, 210, sr.; Jabari Perkins, Northmont, 6-0, 190, sr.; Donovan Shelton, Centerville, 5-10, 170, sr. 

Linemen: Connor Bunts, Fairmont, 5-11, 240, jr.; Rusty Feth, Colerain, 6-5, 290, jr.; Chase Evans, Mason, 6-2, 230, jr.; Caleb Fawley, Beavercreek, 6-0, 300, sr.; Jacob Hensley, Fairfield, 6-3, 300, jr.; Alex McQueen, West Clermont, 6-2, 235, sr.

Kicker: Connor Luksic, Springboro, 6-0, 260, sr.

Second Team Defense

Linemen: Sam Ballman, Liberty Twp. Lakota East, 6-0, 215, sr.; Jowon Briggs, Cin. Walnut Hills, 6-3, 285, jr.; Jevon Henderson, Centerville, 6-4, 270, sr.; Ryan Mullaney, Moeller, 6-1, 230, jr.; Xavier Peters, West Chester Lakota West, 6-4, 225, sr.; Sam Vance, Centerville, 6-4, 250, sr.

Linebackers: Blake Bacevich, St. Xavier, 6-3, 230, sr.; Trey Baker, Fairmont, 5-11, 210, so.; Zack Ball, Lebanon, 5-11, 230, sr.; Luke Bolden, Colerain, 6-2, 215, jr.; Kyle Fehr, Sycamore, 6-1, 215, sr.; Adam Graeter, Beavercreek, 6-4, 220, sr.; Cameron Hoelscher, Springfield, 6-2, 223, sr.; Cole Pearce, Mason, 6-1, 190, sr.

Secondary: Ryan Hall, Fairmont, 6-3, 180, jr.; Danny Lewis, Northmont, 5-10, 172, jr.; Jake O’Brien, Elder, 6-0, 175, jr.; Deshawn Pace, Colerain, 6-0, 170, so.

Punter: Brandon Walters, Centerville, 5-11, 155, sr.

Honorable mention: Will Adams, Mason; David Afari, Tyler Bentley, Steven Faucheux, Nick Hjort, Lakota West; Brendan Bates, Luke Szabados, Eric Wills, Moeller; Nashon Bell, Delphous Thomas, Fairfield; Jacob Berkemeier, Jake Woycke, Cin. Oak Hills; Kayvon Britten, Cin. Western Hills; Connor Foster, Milford; Austin Garza, Springfield; Drake Hickman, Northmont; Cody Hocker, Stevie Llanas, Jake Maloney, Jordan Williams, Beavercreek; Tyler Inloes, Luke Lane, Jake Tewart, Lebanon; Maleek Jarrett, Jason Smith, Hamilton; Gunnar Leyendecker, Jakari Patterson, Colerain; Jon Malek, Myron Williams, Sycamore; Riley Poulton, Centerville; Cameron Rountree, Springboro; Ty Smith, Fairmont; Ayron Thompson, Middletown; Joey Floccari, Gunnar Johnson, Austin Price, Joe Wahl, West Clermont; Antwuan Johnson, Wayne.

DIVISION II

First Team Offense

Backfield: Isaiah Bowser, Sidney, 6-feet-2, 210 pounds, senior, RB/DB; Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-10, 168, jr., RB; Dawson Martin, Dayton Belmont, 5-11, 185, sr., RB; Kenny Mayberry, Cincinnati Winton Woods, 6-1, 215, sr., QB; Jay Volpenhein, Cin. Anderson, 6-3, 205, sr., QB; Miyan Williams, Winton Woods, 5-11, 205, so., RB.

Receivers: Kyle Blaha, Anderson, 5-10, 190, sr., RB/WR; Wyatt Fischer, Mount Orab Western Brown, 6-2, 205, sr., WR; Meechi Harris, Xenia, 6-2, 185, sr., WR; Rae’Quan Prince, Winton Woods, 5-10, 170, QB/WR/RET; Austin Watt, Anderson, 6-5, 210, sr., WR; Josh Whyle, Cin. La Salle, 6-7, 228, sr., TE.

Linemen: Kameron Block, Troy, 5-10, 270, sr.; Maurice Chapman, Winton Woods, 5-10, 290, sr.; Zeke Correll, Anderson, 6-4, 270, jr.; Andrew Jaeger, La Salle, 6-2, 280, sr.; Seth Phipps, Trenton Edgewood, 6-1, 245, sr.; Quintin Wilson, Cin. Turpin, 6-3, 305, sr.

Kicker: Jake Siebert, La Salle, 5-11, 185, so.

First Team Defense

Linemen: Brandon Becraft, Fairborn, 6-2, 255, sr.; Devan Rogers, Sidney, 6-2, 315, sr.; Trent Rogers, Anderson, 6-0, 295, sr.; Joah Schricker, Troy, 6-1, 206, sr.; Austin Silcox, Harrison, 6-3, 205, jr.

Linebackers: Garrett Bledsoe, La Salle, 6-0, 190, jr.; Albert Bradford, Belmont, 5-11, 185, sr.; Garrett Gabbard, Edgewood, 6-2, 195, sr.; Cris Oats, Winton Woods, 6-4, 220, sr.; Jimmy O'Toole, Anderson, 6-3, 203, jr.; Jarred Uran, La Salle, 6-2, 205, jr.; John Wehrkamp, Troy, 6-0, 203, sr.

Secondary: Ryan Batsch, Loveland, 6-2, 185, sr.; Griffin Durso, Turpin, 5-7, 140, sr.; Ja’don Furlow, Belmont, 6-2, 180, sr.; Sam Hildebrand, La Salle, 6-0, 200, sr.; Quinn Smith, Winton Woods, 5-10, 170, sr.; DJ Whiles, Edgewood, 5-11, 180, sr.

Punter: Drew Nieman, La Salle, 5-10, 174, jr.

Offensive player of the year: Jay Volpenhein, Anderson

Defensive player of the year: Cris Oats, Winton Woods

Coach of the year: Andre Parker, Winton Woods

Second Team Offense

Backfield: Andre Gordon, Sidney, 6-1, 185, jr., QB; Elijah Malcolm, Belmont, 5-10, 205, sr., RB; Wade Phillips, Edgewood, 5-11, 170, jr., RB; Kermit “KJ” Redmond, Fairborn, 6-0, 195, sr., RB; Ben Scott, Harrison, 5-10, 180, sr., RB; Sincere Wells, Xenia, 6-2, 210, jr., RB; Nak’emon Williams, Kings Mills Kings, 5-10, 175, jr., RB; Frankie Young, Harrison, 6-2, 200, sr., QB.

Receivers: Hunter Jessee, Kings, 5-11, 175, jr.; Amadaz Jones, Anderson, 6-2, 200, sr.; Spencer Klopfenstein, Troy, 6-4, 211, jr.; Jake Shirey, Morrow Little Miami, 5-10, 180, sr.; CJ Young, Harrison, 6-0, 150, so.

Linemen: Ben Blevins, Little Miami, 6-1, 245, so.; Dahzuan Richardson, Fairborn, 6-3, 310, sr.; Andrew Weaver, Edgewood, 6-2, 240, jr.; Nate Weber, Harrison, 5-10, 230, sr.; Nate Wilkins, Anderson, 6-4, 255, sr.

Kicker: Kyle Farfsing, Harrison, 6-1, 170, jr.

Second Team Defense

Linemen: Jayden McFarland, New Carlisle, Tecumseh, 6-0, 240, sr.; Christian Nation, Troy, 5-10, 247, sr.; David Tosh, Little Miami, 6-0, 240, sr.

Linebackers: Brody Ingle, La Salle, 6-1, 210, jr.; Sebastian Lewis, Cin. Withrow, 6-0, 202, sr.; Jake Paulsen, Edgewood, 6-2, 190, sr.; Zach Rumpke, La Salle, 6-0, 215, sr.; Shane Shoop, Troy, 5-6, 174, jr.; Hunter Warner, Fairborn, 5-10, 175, fr.; Markief White, Winton Woods, 6-1, 210, sr.; Ethan Young, Kings, 6-3, 210, sr.

Secondary: Dawson Blakely, Fairborn, 5-11, 175, sr.; Zach Boyer, Troy, 6-2, 183, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, jr.; Clay Mastin, Tecumseh, 5-10, 165, sr.; Derek McDonagh, Troy, 5-8, 158, sr.; Brady Wilson, Riverside Stebbins, 5-11, 165, sr.; Justin Wise, Kings, 6-1, 190, sr.

Punter: Julian Pletz, Edgewood, 5-11, 170, sr.

Honorable Mention: Evan Brown, Elijah Williams, Edgewood; Milyke Brown, Withrow; Devin Hasty, Stebbins; Casey Lawrence, Little Miami; Cam Porter, LaSalle; Demont Rucker, Darren Taborn, Sidney; Kyle Walker, Wesley Watts, Fairborn.

DIVISION III

First Team Offense

Backfield: Josh Anderson, New Richmond, 5-feet-10, 185 pounds, junior, QB; John Bivens, Kettering Archbishop Alter, 6-0, 204, jr., RB; Ra'veion Hargrove, Trotwood-Madison, 5-9, 175, sr., RB; Dezmin Lyburtus, Bellefontaine, 6-1, 185, sr., QB; Ryan Peltier, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 187, sr., QB; Markell Stephens-Peppers, Trotwood-Madison, 5-11, 165, sr., QB; Tavion Thomas, Dayton Dunbar, 6-3, 230, sr., RB.

Receivers: Dallas Daniels, Trotwood-Madison, 6-1, 170, sr.; Bryant Johnson, Butler, 6-5, 180, jr.; KeShuan Owens, CJ, 5-11, 170, sr.; Joseph “Jo-Jo” Scates, Dunbar, 6-3, 180, sr.; Hayden Schrubb, Piqua, 6-3, 182, sr.

Linemen: Johnathan Allen, Dunbar, 6-6, 280, jr.; Andrew Arnold, Goshen, 6-3, 280, sr.; Conner Barton, Wilmington, 6-3, 275, sr.; Braden Jacobs, Bellefontaine, 6-3, 254, sr.; Alex Mumy, Bellbrook, 6-1, 260, sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4 305, jr.

Kicker: Caiden Smith, Tipp City Tippecanoe, 6-0, 157, sr.

First Team Defense

Linemen: Kennedy Coates, Trotwood-Madison, 6-0, 195, jr.; Shane Cokes, CJ, 6-3, 220, jr.; Brian Dalidowicz, Alter, 6-1, 215, sr.; Charles Ellington, Butler, 6-5, 285, sr.; Jackson Gear, Cincinnati Archbishop McNicholas, 6-3, 215, sr.; Lonnie Phelps, Cin. Mount Healthy, 6-2, 215, jr.; Nick Sanchez, New Richmond, 6-3, 252, sr.

Linebackers: Seth Arnold, Dunbar, 6-0, 190, sr.; Lane Harshbarger, Alter, 5-9, 190, sr.; Jayvanare Nelloms, Trotwood-Madison, 6-1, 190 jr.; James Parker, Trotwood-Madison, 6-0, 215, sr.; Ben Schmiesing, Piqua, 6-2, 216, sr.; Alden Simms, Alter, 6-2, 210, sr.

Secondary: Taron Britt, Trotwood-Madison, 5-11, 170, jr.; Jack Campbell, Bellbrook, 6-4, 220, sr.; Payton Leugers, Goshen, 5-10, 170, sr.; Jack Mitchell, Butler, 5-10, 170, so.; Luke Tabler, Hamilton, Badin, 5-11, 160, jr.

Punter: Rolando Perez, Thurgood Marshall, 6-1, 200, sr.

Offensive player of the year: Ra'veion Hargrove, Trotwood-Madison

Defensive player of the year: Kennedy Coates, Trotwood-Madison

Coach of the year: Jeff Graham, Trotwood-Madison

Second Team Offense

Backfield: DJ Ames, Wilmington, 5-10, 190, jr., RB; Cole Barhorst, Tippecanoe, 5-8, 181, sr., RB; Austin Davis, Piqua, 6-0, 182, sr., QB; Logan Flatt, Butler, 5-11, 185, sr., RB; Lavassa Martin, Badin, 5-10, 185, sr., RB; Kyle Proffitt, Goshen, 6-2, 200, sr., QB; Jimmy Strunk, Goshen, 5-9, 185, RB; Jamar Walker, Dunbar, 6-1, 180, sr., QB.

Receivers: Chandler Kinhalt, New Richmond, 5-10, 183, sr.; Jared Kinzer, Franklin, 6-2, 180, sr.; Logan Mantz, Goshen, 6-1, 170, sr.; William McDaniel, Trotwood-Madison, 5-9, 165, sr.; Jaylen Zachery, Thurgood Marshall, 6-2, 175, sr.

Linemen: Hayden Bullock, Bellbrook, 6-4, 270, jr.; Mylan Howard, Thurgood Marshall, 6-2, 293, sr.; Braden Russell, Greenville, 6-3, 260, sr.; Dan Troxell, New Richmond, 6-3, 275, sr.; TJ Vicars, Hamilton Ross, 6-1, 265, sr.

Kicker: Matt Schneider, Franklin, 6-0, 180, sr.

Second Team Defense

Linemen: Rushad Ferrell-Drummond, Thurgood Marshall, 6-2, 254, sr.; Nate Glossip, Franklin, 6-1, 245, sr.; Quentin Glover, Butler, 6-2, 250, jr.; Derek Hite, Piqua, 6-4, 256, sr.; Joshua Jordan, Trotwood-Madison, 5-11, 190, sr.; Chase Luckett, Badin, 5-9, 260, sr.

Linebackers: Matt Centers, Franklin, 6-1, 195, jr.; Matt Garber, Tippecanoe, 6-0, 210, sr.; Isaiah Haywood, CJ, 6-2, 213, sr.; Alex Howard, Mount Healthy, 6-2, 196, jr.; DJ McDonald, Bellefontaine, 5-11, 180, jr.; Devin Milton, New Richmond, 6-1, 215, sr.; Kegen Rogers, Badin, 6-2, 205, sr.

Secondary: Deonte Bailey, Goshen, 5-10, 160, sr.; Jordan Coovert, Alter, 6-2, 200, sr.; TJ Gelter, New Richmond, 5-7, 165, sr.; Jamar Payton Jr., Dunbar, 6-1, 175, fr.; Kyle Rickard, Franklin, 6-3, 190, sr.

Punter: Cole Burdick, McNicholas, 6-0, 175, sr.

Honorable Mention: Connor Bazelak, Alter; Jonathan Bell, Elijah Cochran, CJ; Greg Campbell, Dayton Ponitz Career Technology Center; Jack Clement, Kaidon Davis-Hughes, Johnny Ganson, William Parlsey, Bellefontaine; Hunter Collins, Nick Osterman, Monroe; Tristan Dillon, Jordan Joseph, West Carrollton; Brady Henry, Kyler Reed, Wilmington; Jayshawn Hopkins-Russell, V'sean Palmer, Thurgood Marshall; Adrien McFerrin, Mount Healthy; Ryan Montgomery, Franklin; Rusty Ramsey, Tippecanoe; Davon Starks, Badin; Jake Tatman, Goshen; Joe Valentine, Ross; Mitchell Williamson, New Richmond.

DIVISION IV

First Team Offense

Backfield: Brian Erbe, Dayton Oakwood, 6-foot-1, 175 pounds, senior, QB; Collin Genslinger, Germantown Valley View, 5-7, 192, sr., RB; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-9, 195, fr., RB; Christian Poynter, Clarksville Clinton-Massie, 5-10, 175, sr., RB; Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 180, so., QB; Pierson Rogers, Wyoming, 5-11, 210, jr., RB.

Receivers: Demarco Bradley Jr., Cin. Taft, 5-6, 160, jr.; Nasiim McKay, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 170, sr.; Brendan Talarczyk, Oakwood, 6-1, 165, sr.; PJ Varnadoe, Valley View, 6-1, 170, sr.; Grant Ward, Benjamin Logan, 5-11, 160, sr.; Tim Williams-Scroggins, Cin. Aiken, 6-2, 175, sr.

Linemen: Derrian Anderson, Taft, 6-4, 260, sr.; Eli Cupp, Wyoming, 6-5, 190, jr.; Tommy Peaco, Dayton Northridge, 6-0, 265, sr.; Adam Valenti, Valley View, 6-2, 180, sr.; Spencer Voss, Clinton-Massie, 6-6, 280, jr.; Trent Wilson, Valley View, 5-10, 280, sr.

Kicker: Sergio Listo, Wyoming, 5-11, 195, sr.

Offensive player of the year: Pierson Rogers, Wyoming

Defensive player of the year: Logan Hannah, Valley View

Coach of the year: Bob Skidmore, Valley View

First Team Defense

Linemen: Stone Day, Valley View, 5-10, 220, sr.; Thomas Myers, Clinton-Massie, 6-6, 220, jr.; James Smith, Wyoming, 6-4, 230, jr.; Jalen Thorton, Cin. Indian Hill, 6-3, 250, jr.

Linebackers: Hasan Black, Wyoming, 6-2, 220, jr.; Joe Durham, Franklin Bishop Fenwick, 6-3, 225, sr.; Logan Hannah, Valley View, 6-1, 240, sr.; Tyler Long, Cin. Hughes, 6-1, 225, sr.; Jack McCrory, Springfield Shawnee, 6-2, 220, sr.; Mick Oakes, Indian Hill, 6-3, 230, sr.; Cam O’Gara, Wyoming, 6-2, 220, so.; Trey Uetrecht, Clinton-Massie, 6-2, 230, sr.

Secondary: Austin Clark, Valley View, 5-8, 175, sr.; Dezion Coleman, Hughes, 5-10, 170, so.; Dashawn Lawrence, Taft, 5-10, 185, sr.; Luke Richardson, Clinton-Massie, 5-11, 175, sr.; Kievaughn Sanks, Aiken, 5-8, 165, jr.; Aaron Tolliver, Eaton, 5-11, 185, sr.

Punter: Will Harshberger, Valley View, 6-0, 175, sr.

Second Team Offense

Backfield: Austin Brayton, Graham, 5-9, 170, sr., RB; Elijah Carson, Dayton Meadowdale, 5-11, 175, jr., QB; Keegan Corbett, Fenwick, 5-10, 175, sr., RB; Cole Dein, Indian Hill, 5-10, 160, jr., QB; Nic Dorsey, Urbana, 6-0, 185, jr., RB; Tennyson Holmes, Indian Hill, 5-8, 170, sr., RB; Dylan Lemen, Kenton Ridge, 5-9, 140, so., QB; Collin Wood, Valley View, 6-3, 180, sr., QB.

Receivers: Dylan Caplette, Oakwood, 5-9, 160, sr.; Jalen Minney, Springfield Northwestern, 6-2, 180, so.; Colin Shaw, Indian Hill, 6-3, 180, sr.; Jonte Tinsley, Meadowdale, 5-9, 170, sr.; Cole Waugh, Benjamin Logan, 6-0, 175, sr.

Linemen: Hasjani Estes, Aiken, 6-5, 215, sr.; Adam Reidinger, Northwestern, 6-5, 315, jr.; David Shaw, Aiken, 6-0, 235, sr.; Andrew Townsend, Kenton Ridge, 5-10, 200, sr.

Kickers: Derick Carlisle, Clinton-Massie, 6-1, 185, sr.; Luke Lundberg, Indian Hill, 5-10, 170, so.

Second Team Defense

Linemen: Antoine Howard, Taft, 6-4, 315, sr.; Wes Trampler, Clinton-Massie, 6-1, 230, sr.

Linebackers: Ty Beam, Clinton-Massie, 5-11, 210, jr.; Mykael Carson, Roger Bacon, 5-11, 215, so.; Bradley Davenport, Fenwick, 6-3, 220, sr.; Bryson Flucas, Meadowdale, 5-9, 170, jr.; Bryden Penhorwood, Benjamin Logan, 5-8, 155, sr.; Dawan Smith, Meadowdale, 5-11, 175, sr.; Nate Snyder, Northwestern, 6-0, 195, jr.; Derrian Wilkins, Aiken, 5-10, 170, jr.

Secondary: Eli Berner, Northwestern, 5-11, 170, jr.; Mykal Bright, Indian Hill, 6-1, 180, sr.; Joey Edmonds, Wyoming, 6-0, 185, jr.; Quincey Leggette, Aiken, 6-1, 180, sr.; Max Niswonger, Urbana, 5-11, 180, jr.; Amare Rogers, Hughes, 5-10, 170, sr.; Miles Smith, Wyoming, 6-0, 175, sr.; Zach Whitton, Roger Bacon, 5-8, 175, sr.

Punter: Gage Voorhees, Northwestern, 6-0, 185, sr.

Honorable Mention: Steven Bledsoe, Cleves Taylor; Tyler Bullock, Zach Kuhlman, Roger Bacon; Derek Coy, Benjamin Logan; Taevont Dennis-Miller, Ben VanNoord, Northwestern; Cleveland Farmer, Taft; Jason Griffin, Batavia; Twon Hines, Northridge; Timothy Jordan, Aiken; Dominick McConnel, Hughes; Logan Persson, Indian Hill; Preston Shields, Urbana.

DIVISION V

First Team Offense

Backfield: Seth Becker, Bethel Bethel-Tate, 5-feet-11, 170 pounds, senior, QB; DJ Chambers, Carlisle, 5-10, 205, sr., RB; Zac Shields, West Milton Milton-Union, 5-9, 180, sr., RB; Cameron Svarda, Middletown Madison, 5-8, 180, jr., RB; Danny Vanatsky, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 205, sr., QB; Vincent Villella, Casstown Miami East, 5-8, 166, jr., RB; Bailey Wallen, Brookville, 5-10, 205, sr., RB.

Receivers: Mason Bernhardt, CHCA, 6-5, 215, sr.; Collin Coburn, Indian Lake, 6-3, 215, sr.; Cooper Dunn, Bethel-Tate, 5-8, 155, sr.; Mancini Jackson, Reading, 6-3, 215, sr.; Xavier Johnson, Cin. Summit Country Day, 6-3, 205, sr.

Linemen: Caleb Bolen, Madison, 6-3, 255, jr.; Brenden Dalton, Miami East, 5-11, 228, jr.; Hunter Grim, Jamestown Greeneview, 5-10, 230, sr.; Cole Mefford, Indian Lake, 6-2, 220, sr.; Ryan Wichmann, CHCA, 6-5, 280, sr.; Abe Wildermuth, Anna, 6-4, 285, sr.

Kicker: Jon Brakeall, Greeneview, 5-8, 140, jr.

First Team Defense

Linemen: Andy Combs, Reading, 5-10, 255, sr.; Evan Hiestand, Versailles, 6-1, 210, jr.; Bradley Lewis, Bethel-Tate, 5-9, 210, sr.; Cole Pelgen, Madison, 6-2, 245, jr.; James Peters, Blanchester, 5-10, 215, so.; Nathan Reichert, Indian Lake, 6-4, 225, so.; Michael Warden, 6-3, 275, sr.; Summit Country Day.

Linebackers: Charlie Cowart, Cin. Mariemont, 6-3, 225, jr.; Connor Dixon, Indian Lake, 5-10, 185, sr.; Owen Holtke, Bethel-Tate, 6-0, 180, sr.; Luke Lovely, Camden Preble Shawnee, 5-11, 175, sr.; Griffin Mangan, Greeneview, 5-10. 170, sr.; Jack McDowell, Summit Country Day, 6-0, 220, so.; Kurtis Rutschilling, Versailles, 6-1, 195, sr.

Secondary: Wyatt Bensman, Anna, 6-3, 180, sr.; Alex Bernard, CHCA, 5-11, 180, jr.; Justin Brown, Miami East, 5-11, 164, jr.; Jake Moore, Carlisle, 5-10, 190, sr.

Punter: Austin Fogt, Anna, 6-2, 210, sr.

Offensive player of the year: Bailey Wallen, Brookville

Defensive player of the year: Kurtis Rutschilling, Versailles

Coach of the year: Jeff Essig, Bethel-Tate

Second Team Offense

Backfield: Aidan Endsley, Anna, sr., 5-10, 165, RB; Eli Gibson, Preble Shawnee, 6-3, 190, sr., RB; Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 165, so., RB; Alex Schaefer, Cin. Clark Montessori, 6-1, 170, sr., QB; Adryian Simmons, Reading, 6-0, 200, sr., RB; Alex Vianello, Mariemont, 6-2, 195, sr., RB.

Receivers: Jack Cravaack, Cin. Madeira, 6-5, 230, sr.; Keith Fisher, Clark Montessori, 5-8, 160, sr.; Wyatt Floyd, Lees Creek East Clinton, 6-0, 170, sr.; Caleb Kauffman, Anna, 6-0, 170, sr.; Nylan Mosley, Cin. Purcell Marian, 5-10, 163, sr.; Adam Wieczorek, Madeira, 6-0, 170, sr.

Linemen: Joey Groeber, Batavia Clermont Northeastern, 6-2, 275, sr.; Nick Mess, East Clinton, 5-10, 236, sr.; Nick O’Meara, Brookville, 6-1, 215, sr.; Levi Sherman, Versailles, 6-2, 220, sr.; Gage Smith, Carlisle, 6-2, 260, sr.; Caleb Snyder, Miami East, 5-10, 232, jr.

Kicker: Cam Anderson, Waynesville, 5-10, 170, jr.

Second Team Defense

Linemen: AJ Ahrens, Versailles, 6-2, 210, sr.; Tanner Cromer, Reading, 6-4, 220, so.; Marshown Curtis, Mariemont, 6-3, 210, sr.; Matt Gelhaus, Madeira, 6-5, 210, sr.; Spencer Mays, Carlisle, 6-2, 240, sr.; Ramiro Torres Jr., Blanchester, 5-10, 180, jr.; Zach Wilson, Springfield Greenon, 6-3, 275, sr.; Nick Wolfe, Greeneview, 5-10, 295, so.; Darian Wood, CHCA, 6-0, 215, sr.

Linebackers: Aiden Asbrock, Reading, 5-11, 195, sr.; Joe Collins, Summit Country Day, 6-1, 205, sr.; Jacob Gunner, Mariemont, 5-9, 190, sr.; Clay Payton, Greeneview, 5-10, 170, so.

Secondary: Blaine Brokschmidt, Miami East, 6-2, 161, jr.; Justin Dreyling, Reading, 6-0, 185, sr.; Amir Johnson, Summit Country Day, 5-11, 185, so.; Dakota Milligan, Carlisle, 5-11, 195, sr.; Tyler Robinette, Greeneview, 5-10, 165, sr.

Punter: Josh Steinbrunner, Versailles, 6-3, 165, sr.

Honorable Mention: Sam Adkins, Cooper Chaffin, Greenon; Austin Arellano, Patrick Dotson, Brendan Jenkins, East Clinton; Tyler Baumgartner, Max Evans, Tanner Limon, Mason Whiteman, Madison; Riley Blankenship, Logan Bloom, Anthony Carmichael, Waynesville; Nick Clevenger, Greeneview; Matthew Grogg, Brent Hopkins, Brayden Sipple, Blanchester; George Grow, Versailles; Luis Hernandes, Mariemont; Cole Joslin, Clermont Northeastern; Noah Mason, Clark Montessori; Travis Meyer, Anna; Braden Rauch, Carlisle; Lance Rohrbach, Miami East; Gabe Van Skaik, Reading; Connor Woodruff, Summit Country Day.

DIVISION VI

First Team Offense

Backfield: Tywon Berry, Miamisburg Dayton Christian, 5-feet-9, 165 pounds, senior, RB; Fred Brown, Cincinnati Riverview East Academy, 6-1, 185, jr., RB; Daniel Coats, Arcanum, 5-9, 180, sr., RB; Jacob Evans, Tipp City Bethel, 6-2, 190, sr., QB; Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-1, 175, so., QB; Ethan Herron, Covington, 45-11, 200m sr., RB; Dustin Knapp, Mechanicsburg, 5-11, 190, sr., RB; Caleb South, Bethel, 6-2, 185, sr., RB; Shawn VanNoy, Dayton Christian, 6-1, 189, sr., QB.

Receivers: Joey Mascadri, Mechanicsburg, 5-11, 175, jr.; Chandler Napier, West Alexandria Twin Valley South, 6-2, 185, jr.; Zach Parrett, Covington, 6-3, 185, sr.

Linemen: Trevor Burden, West Liberty-Salem, 6-3, 285, sr.; Grant Doucette, Troy Christian, 6-1, 200, jr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 270, so.; Tevon McNutt, West Liberty-Salem, 5-10, 245, sr.; Kevan Ridley, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 245, sr.; Hunter Shelley, Bethel, 6-0, 250, sr.

First Team Defense

Linemen: Nick Baker, Troy Christian, 6-1, 235, jr.; Patrick Magarian, Cin. Country Day, 6-2, 200, sr.; Dalton Mason, New Paris National Trail, 6-4, 240, sr.; Cannon Propst, Mechanicsburg, 6-0, 205, sr.; Armanie White, St. Bernard-Elmwood Place, 5-10, 180, sr.

Linebackers: Ryan Bassler, Twin Valley South, 5-8, 175, sr.; Tyreke King, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 190, sr.; Braden Miller, West Liberty-Salem, 6-0, 190, sr.; Connor Pohl, Cin. Country Day, 6-0, 190, sr.; Joe Schmelzer, Covington, 5-11, 200, sr.; JT Thornhill, Dayton Christian, 6-3, 177, sr.; Seth Yunker, Dayton Christian, 5-11, 183, sr.

Secondary: Travis Durst, Bethel, 5-7, 160, sr.; Ty Freeman, Covington, 6-1, 171, sr.; Robert Jackson, Riverview East, 5-8, 140, sr.; Wyatt Lefker, Williamsburg, 6-1, 195, sr.; Levi Moell, West Liberty-Salem, 5-7, 150, sr.; David Moyer, Dayton Christian, 5-11, 180, sr.

Offensive player of the year: Shawn VanNoy, Dayton Christian

Defensive player of the year: Cannon Propst, Mechanicsburg

Coach of the year: Scott Clodfelter, Bethel

Honorable Mention: Seth Allen, Fayetteville-Perry; James Anderson, Jacob Edwards, Louden Saulbeamer, Micah Trimbach, Troy Christian; Dane Craport, Arcanum; Chad Deere, Kix Thiel, Mechanicsburg; Dylon Hand, Springfield Northeastern; Demond Lewis, Riverview East; Cade Schmelzer. Covington; Chandler Sproles, Tri-County North; Trevor Warren, Dayton Christian; Landon Washam, Luke Wiederhold, St. Bernard-Elmwood Place.

DIVISION VII

First Team Offense

Backfield: Gaven Anderson, Riverside, 6-feet, 185 pounds, senior, RB; Jared Buckley, New Madison Tri-Village, 6-0, 180, sr., RB; Martis Edwards, Cincinnati James N. Gamble Montessori, 5-10, 170, sr., RB; Elliott Gilardi, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 165, jr., QB; Carter Mescher, Fort Loramie, 5-10, 156, jr., RB; Owen Smith, Lehman Catholic, 5-11, 180, sr.

Receivers: Charlie Bertemes, South Charleston Southeastern Local, 6-2, 170, jr.; Isaiah Bruce, Triad, 6-2, 200, jr.; Kameron Lee, Lehman Catholic, 6-4, 215, sr.; Hunter Muir, Ansonia, 6-4, 175, jr; Gavin Stallard, Riverside, 6-3, 215, sr.

Linemen: Nathan Denniston, Ansonia, 6-4, 300, sr.,; Colin Haller, Lehman Catholic, 6-0, 215, sr.; Riley Louck, Triad, 6-1, 225, jr.; Joseph Lusby, Cin. Miami Valley Christian Academy, 6-4, 225, jr.; Sam Puthoff, Fort Loramie, 6-4, 265, sr.; Seth Sargent, Lehman Catholic, 6-4, 245, sr.

Kicker: Michael Denning, Lehman Catholic, 6-1, 175, jr.

First Team Defense

Linemen: Michael Bunker, Lehman Catholic, 6-5, 230, sr.; Collin Detrick, Fort Loramie, 6-1, 280, jr.; Kalos Farrior, Gamble Montessori, 6-1, 225, jr.; Rygh Fortkamp, Ansonia, 6-0, 200, sr.,; Malik Lee, Gamble Montessori, 5-10, 185, sr.; Jake Lyons, Springfield Catholic Central, 6-2, 238, sr.

Linebackers: Drew Barhorst, Lehman Catholic, 6-0, 165, so.; Nathan Gladdish, Mississinawa Valley, 5-10, 180, sr.; Nolan Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 190, sr.; Max Hoying, Fort Loramie, 5-10, 180, fr.; Hayden McKee, Southeastern, 6-0, 205, so.; Max Wardrip, Ansonia, 6-0, 200, sr.

Secondary: Jaylin Anderson, Cin. College Preparatory Academy, 5-10, 160, jr.; Brandon Barhorst, Lehman Catholic, 5-10, 170, sr.; Cody Barhorst, Fort Loramie, 5-11, 170, sr.; Mylan Hall, College Prep Aca., 5-11, 150, so.; Danny Spivey, Hamilton New Miami, 6-1, 180, so.; Hayden Toops, Southeastern, 6-2, 175, sr.

Punter: Dominic Catanzaro, Catholic Central, 5-11, 225, sr.

Offensive player of the year: Elliott Gilardi, Lehman Catholic

Defensive player of the year: Michael Bunker, Lehman Catholic

Coach of the year: Eugene Hoening, Ansonia

Honorable Mention: Cam Atchison, Andy Martin, Triad; Ronnie Bowman, New Miami; Michael Hall, Andrew Rowland, Ansonia; Ryan Kozak, Caleb Lusby, Sam Smith, Miami Valley Christian Aca.; Luke Roby, Riverside; Jake Barga, Bradford; Camden Snodgrass, Southeastern.

Comments
We encourage open dialogue among people who may disagree. Difficult conversations must be had sometimes to make progress. If you disagree, please disagree respectfully. Cruelty will not be tolerated. This is a family friendly group.
Enter to win tickets to see Alabama in concert
bike tracks
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2018 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report